Türkiye'de Bunge

Bunge Türkiye’de 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren Bunge, hem iç piyasadan hem de ithal olarak tedarik ettiği yağlı tohumları, sektörün ihtiyacına uygun olarak özenle işlemekte ve hijyenik koşullara uygun olarak dağıtımını gerçekleştirmektedir.
Ayrıca mısır ve buğdayla ilgili ticari faaliyetlerde bulunmaktadır. Yerli üretim ve ithal yağlı tohumlar (Ayçiçeği, Mısır, Kanola, Soya, Keten Tohumu ve Çiğit) başta Trakya olmak üzere, Güney Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan Bunge’ye ait tesislerde işlenmektedir.

Bunge tesislerinde bulunan rafineri ve dolum işletmelerinde yağlı tohumların işlenmesinden elde edilen ham yağ, içeriğe sadık kalınarak rafinasyona tabi tutulmaktadır. Son aşamada ambalajlı ürün formasyonunda nihai tüketicilerin kullanımına sunulmak üzere; Türkiye’nin en büyük perakende zincir mağazalarına, geleneksel ve HoReCa kanallarına, ileri gıda ürünleri işleyici firmaların üretimlerinde kullanılmak üzere saf veya rafine bitkisel yağ olarak tedarik edilmektedir.
Bunge tesislerinde işlemesi yapılan bitkisel yağ tohumlarından elde edilen yüksek proteinli soya küspesi, 28 ve 36 proteinli ayçiçeği küspesi ve kanola küspesi ise beyaz et ve yumurta üreticileriyle büyükbaş yem fabrikalarına satılmaktadır.
Yurt genelinde bulunan depolama ve dağıtım tesisleri, Bunge’nin hem uluslararası ticareti için hem de iç piyasa ihtiyacı hizmet vermekte olup; tesiste gemiden boşaltmadan, kamyon ve vagon yüklemesine kadar tüm operasyon tam otomatik şekilde dikkatle yapılmaktadır.
2016 yılında, Türkiye’nin köklü markalarından Komili, Kırlangıç, Sezai Ömer Madra markalarını bünyesine katan Bunge, sızma ve riviera zeytinyağının yanı sıra farklı damak tatlarına yönelik olarak Komili’nin uzmanlığıyla geliştirilen özel ürünleri tüketicisiyle buluşturmaktadır.

turkiyede-bunge-2