İnsan

Johann Bunge 1818’de Amsterdam’da bir ticaret şirketi kurduğunda, onun iki yüzyıl sonra hâlâ gelişeceğini hayal etmiş miydi?

Bunge, tek bir şehirde ithalat-ihracat işi olarak başladı. Johann’ın torunları Edouard ve Ernest’ten başlayarak aile, vizyonunu nesiller boyunca ve okyanusları aşarak genişletti. 1884 yılında Born ailesiyle birlikte Arjantin’in gelişen tarım pazarında bir tahıl ticareti şirketi kurdu.

Şirket 1905’te Brezilya’ya, 1918’de ise dünyanın en büyük tarım pazarı olan Kuzey Amerika’ya yayıldı.

Asya ve Avrupa onu takip etti; Bunge, hizmet verdiği müşterilere yakın kalırken dünyanın en büyük mahsul yetiştirme bölgelerinde istikrarlı bir şekilde yer edindi. Bugün de bu yolda ilerlemeye devam ediyoruz.

Bunge ve Born aileleri artık işi yönetmiyor ancak biz onların başarılarını onurlandırıyoruz ve kazanan bir küresel ayak izi oluşturma konusundaki kararlılıklarına sadık kalıyoruz. Dahası, çalışanlarımızı, Bunge’nin neredeyse 200 yıldır büyümesini ve gelişmesini sağlayan ailelerin girişimci ruhunu somutlaştırmaya teşvik ediyoruz.

dunyada-bunge

Hareket

Avrupa’nın ticaret merkezleri olan Amsterdam ve Antwerp’teki kökenlerinden bunge, her zaman doğru ortakları ve müşterileri bulmak için her zaman çok uzaklara baktı. 20. yüzyılın başlarında Atlantik’i geçerek Arjantin ve Brezilya’ya ulaştık. Bunge, farklı büyüme mevsimlerinden ve hızla gelişen tüketici pazarlarından yararlanarak kısa sürede gerçek anlamda küresel hale geldi. Bu dönem boyunca, tarım işletmeciliğindeki temel faaliyetlerimiz ile gıda ve malzemeler arasında doğru dengeyi sağlamaya odaklanmaya devam ettik.

Müşterilerimize daha iyi hizmet vererek, süreçlerimizi iyileştirerek ve dünyanın en iyi tarımsal gıda şirketi olma yolunda istikrarlı bir ilerleme kaydederek sürekli olarak değer yarattık.

Bunge, 1998 yılında genel merkezini Sao Paulo’dan New York’a taşıdı. Halka açıldıktan sonra Hindistan, Çin, Kuzeybatı Pasifik, Vietnam ve Avustralya’ya kadar genişledik. Dünya çapında kazanan ayak izimizi güçlendirecek ve hem iş türü hem de sermaye tahsisinde doğru dengeyi sağlayacak fırsatları aramaya devam ediyoruz.

Projeler

Neredeyse iki yüzyıl boyunca Bunge odak noktasını genişletti, ancak özünde tarımsal ürünlerin taşınması ve bunlara değer katılması üzerine kurulu bir iş olmaya devam ediyor. Buğday ihracatından soya fasulyesi kırmaya, yemeklik yağ üretiminden gübre satışına kadar, kazanan ayak izimizi destekleyecek küresel bir altyapı kurduk. Buna tahıl asansörleri, liman terminalleri, tahıl değirmenleri, yağlı tohum kırma tesisleri ve rafinerileri, şeker kamışı değirmenleri ve inovasyon merkezleri dahildir. Bunlar küresel bir ticaret ve pazarlama ofisleri ağıyla tamamlanmaktadır.

Bu varlıklar, büyümenin yüksek olduğu ve değer zincirini optimize edebileceğimiz pazarlara açılmamızı sağlıyor.

Bize aynı müşterilere, kanallara, değer yaratan unsurlara, lojistik ve risk yönetimi fırsatlarına sahip olduğumuz çok büyük fırsatlar sunuyorlar. Çok kültürlü, çok yetenekli ekibimizle birlikte bizi hem global hem de yerel bir şirket haline getiriyorlar.

History_3

Zaman Tüneli

1818

Johann Peter Gottlieb Bunge, bir ithalat-ihracat ticaret şirketi olarak Hollanda’nın Amsterdam kentinde Bunge & Co.’yu kurdu.

1859

Bunge, Belçika’nın Antwerp kentine taşınır ve Asya ve Afrika ile iş yaparak dünyanın önde gelen emtia tüccarlarından biri haline gelir.

1884

Johann Bunge’nin torunu Ernest ve kayınbiraderi Jorge Born, Arjantin’in gelişen tarım pazarında Bunge y Born adında bir tahıl ticaret şirketi kurarlar.

1899

Bunge y Born, şirketin ilk gıda işleme tesisi olan Arjantin’de Centenera’yı kurar.

1900

1900’lü yıllarda Bunge y Born, Compañía Industrial de Bolsas (tahıl torbaları üreticisi), La Fabril (pamuk tohumu işleyicisi), Alba (boya üreticisi), Compañía Química (kimyasal ve gübre üreticisi) ve Grafa (tekstil üreticisi) dahil olmak üzere çeşitli şirketler kurar. diğerleri arasında.

1902

Bunge y Born, Arjantin’deki en büyük buğday değirmenlerinden biri olan Molinos Río de la Plata’yı inşa ediyor.

1902

Edouard Bunge, Arjantin’de bir tahıl ihracat şirketi olan Molinos Río de la Plata S.A.’yı kurdu. Tahıl üretimindeki büyüme, tahıl depolama altyapısı ve işleme alanında büyük yatırım akışına yol açtı ve Bunge, tahıl ihracatı için Arjantin limanlarında tahıl ve silo vinçleri inşa etmede öncü oldu.

1905

Bunge, Brezilya’nın Santos kentindeki Moinho Santista Indústrias Gerais buğday değirmenini bünyesine katarak Brezilya’daki faaliyetlerine başlıyor.

1905

Bunge, Sociedade Anônima Moinho Santista Indústrias Gerais’e katılarak ve Moinho Santos’u (Santos Değirmeni) inşa ederek Brezilya’daki faaliyetlerine başlıyor. Bu, metalle inşa edilen ilk Brezilya buğday değirmeniydi.

1914

Bunge, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Fluminense buğday fabrikasını satın aldı. 2014 yılında Bunge, Güney Amerika’nın en modern tesisi olan ve Fluminense adını koruyan yeni bir tesis kuracağını duyurdu. Bu ünite 2016 yılında devreye alındı.

1918

Bunge, New York merkezli bir acenteyi kullanarak Kuzey Amerika’da ticarete başladı.

1920

1920’lerin başında Edouard Bunge, bir şirketler topluluğu haline gelen şeyi, her biri kendi yönetimine sahip, yedi farklı ülkede yedi yeni limited şirkete dönüştürerek Bunge Grubunu modernize etti.

1923

New York City’de kurulan Bunge North American Grain Corporation, ham tarım ürünlerinin ticaretini yapmaya başlıyor.

1923

Bunge, Brezilya’daki ilk yağlı tohum işleme şirketi olan SANBRA’yı (Sociedade Algodoeira do Nordeste Brasileiro) kurdu.

1924

19. yüzyılın sonlarından itibaren Arjantin hükümeti tarafından pamuk ticareti yapmaya teşvik edilen Bunge, 1925 yılında pamuk tohumu yağı üretmeye başlayan pamuk şirketi La Fabril S.A’yı kurar.

1926

Bunge y Born, Buenos Aires genel merkezinin açılışını yapıyor.

1929

Bunge, Brezilya’daki ilk bitkisel yağ (zeytinyağı dışında) olan Salada pamuk tohumu yağını piyasaya sürdü.

1932

Arjantin tekstil endüstrisinin karşılaştığı zorluklar, Bunge’nin Grandes Fábricas Arjantins S.A.’yi (GRAFA) satın almasıyla çözülüyor. Ülkenin ekonomik bunalım döneminde tesisin yenilenmesi için yatırımlar yapıldı ve bu da ürünlerin hızla pazara girmesine neden oldu.

1934

Bunge ilk ihracat sevkiyatını Brezilya’dan Avrupa’ya pamuk kargosu olarak gerçekleştiriyor.

1935

Bunge, Minneapolis, Minnesota, ABD’deki bir demiryolu terminalinin bitişiğindeki ilk büyük tahıl tesisi Midway’i satın alarak tahıl ticareti yeteneklerine fiziksel tesisler de ekledi.

1936

Bunge, Arjantin’de Compañía Industrial de Bolsas S.A adında bir çuval kumaş fabrikası kuruyor.

1936

Bunge y Born, Uruguay’da bitkisel yağ üretimine yönelik Arjantin’deki bir bağlı kuruluş olan Fábrica Uruguaya de Aceites Comestibles adında bir yenilebilir yağlar tesisi geliştiriyor.

1938

Bunge, Brezilya gübre pazarına giriyor ve çiftçilerin hem tedarikçisi hem de müşterisi oluyor.

1941

Petrol üretimiyle başlayan çeşitlendirme, Bunge’nin bazı ülkelerde kimya sektörüne girmesine olanak tanıyor. Uruguay’da Bunge, Uruguay Kimya Topluluğu’nu (QUIMUR) kurar.

1946

Bunge, ABD’nin Yukarı Orta Batı ve Kansas bölgelerinde tahıl siloları satın aldı.

1946

Bunge, Peru’da Companhia Oleaginosa del Peru (COPASA) adında bir bitkisel yağ şirketi kurar.

1947

Bunge, hammadde sevkiyatlarını yöneten Brezilyalı bir şirket olan Fertimport’u kurdu.

1955

Bunge, Brezilya’daki 50. yıl dönümü anısına, bilimin, eğitimin ve doğal kaynakların korunmasının ilerlemesini artıran girişimler yoluyla sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunma hedefiyle, bugün Bunge Vakfı olarak adlandırılan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Moinho Santista Vakfı’nı kurar.

1958

Bunge, Brezilya’da ilk soya fasulyesi yağı markasını piyasaya sürdü: Primor.

1959

Bunge, Brezilya’daki ilk soğutulmuş margarin olan Delícia margarini piyasaya sürdü.

1960

1960’larda, soya fasulyesi üretimi ABD’de St. Louis, Missouri’nin güneyindeki eski Pamuk Kuşağı’na taşınırken Bunge, çiftçilerden ve gemilerden hacim sağlamak amacıyla Mississippi Nehri ve kolları üzerinde Nehir Tahıl Bölgesi menşeli asansörler inşa etti. Ekonomik olarak Meksika Körfezi’nden ihracat için mavnalarla.

1961

Bunge, Mississippi Nehri üzerinde Destrehan, Louisiana, ABD’de türünün en büyük ihracat tahıl elleçleme asansörünü açtı.

1962

Bunge y Born, uluslararası pazarın kalite seviyesi ve maliyetleriyle uyumlu daha iyi tarımsal üretim koşullarını teşvik etmek için Brezilya’da bir soya fasulyesi enstitüsünün (INSTISOJA) kurulmasını teşvik ediyor.

1967

Bunge, Güney Louisiana Limanı’nda ilk ABD soya fasulyesi işleme tesisini (ve o zamanlar tek olan) inşa ederek Destrehan, Louisiana, ABD’de genişliyor.

1967

Bunge, ücretsiz tohum dağıtarak ve çiftçilere küçük mali avanslar ve teknik yardım sağlayarak Brezilya’nın São Paulo ve Paraná eyaletlerinde soya fasulyesi çiftçiliğini teşvik eden bir kampanyaya katılıyor.

1967

Bunge, S.A. Moinhos Rio Grandenses (SAMRIG) aracılığıyla Latin Amerika’daki ilk soya kırma tesisinin açılışını yaptı.

1970

Bunge, Amerika’daki sermaye varlıklarına yapılan yatırımlara odaklanarak, FOB Gemisini ihraç ederek ve Avrupa ve Asya’daki ticaret ofislerinin çoğunu kapatarak saf ticaretin önemini azaltıyor.

1975

Bunge Group genel merkezini Brezilya’nın São Paulo kentine taşıyor.

1975

SANBRA ve SAMRIG aracılığıyla Bunge, Brezilya’da soya fasulyesi tüketiminin önemli bir destekçisi haline geldi. Bunge, Brezilyalılara yeni gıda ürünleri ve alışkanlıkları tanıtmanın yanı sıra, öğrencilere yönelik bir okul yemeği ve beslenme eğitimi programı olan Programa Nacional de Alimentação Escolar’a (PNAE) doğrudan katılıyor.

1977

Bunge, Arjantin’de Papeles Decorativos Renova adında bir duvar kağıdı şirketi kurar.

1978

Bunge, Arjantin’de Cerámica Neuquén S.A adında bir seramik fabrikası kurar.

1979

Bunge, ABD’de Lauhoff Grain Company’yi satın alarak dünyanın en büyük mısır kuru değirmencisi haline geldi ve Bunge’nin değirmencilik tarafında katma değerli gıda bileşenleri işine girişinin işareti oldu.

1980

Bunge, ABD’de üç yenilebilir yağ rafinerisini (Bradley, Illinois; Chattanooga Tennessee; Fort Worth, Texas) satın alarak yağlarda katma değer ve paketleme işine giriyor.

1986

Bunge, Brezilya’da, ülkenin Tüketiciyi Koruma Kanununun yasallaşmasından dört yıl önce kendi tüketici hizmet merkezini açtı.

1987

Bunge, Brezilya pazarında ekmek pişirmeye yönelik bir ön karışım markası olan Pré-Mescla’yı piyasaya sürdü.

1990

Bunge Kuzey Amerika, genel merkezini New York City’den St. Louis, Missouri, ABD’ye taşıyor.

1992

175 yıllık aile yönetiminin ardından Bunge Group, kurucu ailelerinin yönetim kurulu üyesi olarak katılması ve operasyonel faaliyetlerin aile dışı profesyonel yönetime devredilmesi gerektiğine karar veriyor.

1992

Bunge, Brezilya pazarında %50 daha az kalorili ilk margarin olan Delícia Light margarini piyasaya sürdü.

1994

Bunge, Brezilya pazarında %50 daha az kalorili ilk margarin olan Delícia Light margarini piyasaya sürdü.

1996

Tarım ticareti ve gıdaya odaklanma (ve ilgisiz alanlardan çıkma) yönündeki temel bir stratejik kararın ardından, şirketin Yağlı Tohum Görev Gücü, Kuzey Amerika yağlı tohum kırma yatırımını artırarak ve Paraná’da kırma kapasitesi elde ederek Bunge’yi büyük bir küresel oyuncu olarak yeniden kurma yönünde yön belirliyor. Arjantin’deki River, Brezilya kırma endüstrisinin rasyonelleştirilmesine ve konsolidasyonuna öncülük ediyor ve değer zincirini ihracat kaynaklarından büyük ithalat pazarlarına genişletmek için bir destinasyon pazarlama kapasitesi ediniyor veya yaratıyor.

1997

Bunge, İspanyolca konuşulan Amerika’nın en büyük buğday değirmeni olan Mexico City’deki Harinera La Espiga’ya yatırım yapıyor.

1997

Bunge, Brezilya’nın en büyük soya işleyicisi Ceval’i satın aldı. Önümüzdeki 7 yıl boyunca satın almalar ve organik büyüme, Bunge’yi Güney Amerika’nın en büyük soya işleyicisi haline getiriyor. Brezilya’da bu anlaşma, finans sektörü dışında yılın en büyük satın alımı olarak görüldü ve Bunge’yi ülkedeki en büyük tarım şirketi haline getirdi.

1997

Bunge Singapur’da bir ticaret ofisi açtı.​

1998

Bunge, Çin’in Şangay kentinde bir ticaret ofisi açtı.

1998

Bunge küresel merkezini Brezilya’nın São Paulo kentinden White Plains, New York’a taşıyor.

1998

Genel merkezi White Plains’te bulunan Bunge Global Markets (BGM), Bunge’nin destinasyon pazarlama kolu olarak, tarımsal ürünleri Amerika’daki deniz kenarından Asya’ya, Orta Doğu’ya ve Avrupa’nın bazı bölgelerine taşımak üzere kuruldu. BGM sonuçta tarımsal emtia ürün grupları (BPL) aracılığıyla küresel ticareti koordine eder, küresel Ekonomik Araştırmayı başlatır, okyanus taşımacılığı ticaret kapasitesini geliştirir ve Finansal Hizmetler Grubunu oluşturur.

1999

Bunge, Roma merkezli Akdeniz dağıtım ticaretini başlatarak Avrupa’daki tarımsal işletme faaliyetlerini canlandırıyor. Bölge genelinde hızlı bir şekilde Bunge Global Markets ofisleri açıldı (Barselona, İspanya; Hamburg, Almanya; St. Nazaire, Fransa; İstanbul, Türkiye).

1999

Bunge, Council Bluffs, Iowa, ABD’de ABD’nin en büyük soya fasulyesi kırma ve rafine etme tesisinin inşaatını tamamladı

1999

Bunge Global Markets, Karayipler, Orta Amerika ve Güney Amerika’nın batı kıyısındaki müşterilere tarımsal ürünler satmak için Miami, Florida, ABD’de bir ofis açtı.

2000

Bunge, Manila, Filipinler’de bir pazarlama ofisi açtı.

2000

Bunge, İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil Orta Doğu destinasyonlarına tarım ürünleri dağıtım işi başlattı.

2000

Ceval ve Santista Alimentos üç yıl sonra resmen birleşti. Yeni birleşen şirketin adı Bunge Alimentos.

2001

Bunge SA, Avrupa genel merkezi olarak Bunge Global Markets tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulmuştur.

2001

Şirket, Bunge Agribusiness India Private Limited (BAIPL) adıyla Hindistan’da bir ticaret ofisi işletmeye başladı.

2001

Bunge, Avustralya’nın Melbourne şehrinde bir pazarlama ofisi açtı. Daha önce şirketin Avustralya’daki varlıkları arasında büyük bir domuz eti üretim operasyonu ve et ve ekmek perakende satış operasyonları yer alıyordu.

2001

Bunge, La Plata Cereal’i satın aldı ve bunu yaparak Arjantin’in önde gelen tarım şirketlerinden biri haline geldi.

2001

183 yıldır özel bir aile şirketi olarak faaliyet gösteren Bunge, ilk halka arzını NYSE:BG koduyla New York Menkul Kıymetler Borsası’nda gerçekleştirdi. Big Board’da listelenen en eski şirketlerden biridir.

2002

Bunge, Bangkok, Tayland’da bir pazarlama ofisi açtı.

2002

Bunge, ABD Doğu Mısır Kuşağı’nda önemli bir soya fasulyesi işleme ayak izine sahip, Doğu Avrupa’da önde gelen şişelenmiş bitkisel yağ markalarına, Kanada’daki en büyük kanola işleme kapasitesine ve İspanya’da soya fasulyesi işleme kapasitesine sahip küresel bir şirket olan Cereol’u satın aldı. Bu işlem, Bunge’yi dünyanın en büyük soya fasulyesi işleyicisi ve tüketicilere şişelenmiş yağ tedarikçisi haline getiriyor.

2002

Küresel sinerjileri daha iyi yakalamak için Bunge, tarım işletmeciliği operasyonlarını yeniden organize ediyor, segment düzeyinde güçlendirilmiş bir Bunge Küresel Tarım İşletmeciliği yaratıyor, küresel akışların ve risk yönetiminin optimizasyonuna odaklanmak için Bunge Ürün Hatlarını (BPL) yaratıyor, aşağıdakilerden oluşan Bunge Asia’yı yaratıyor: Grubun Asya varlıkları ve dağıtım operasyonlarını yönetiyor ve eski Bunge Global Markets’ın varlıkları ve dağıtımını da içeren birleşik bir Bunge Europe yaratıyor.

2003

Bunge, Hindustan Lever’in Hindistan’daki yemeklik yağlar işletmesini satın aldı.

2004

Bunge, Türkiye’de Derince limanını inşa ediyor, Letonya’da Liepaja limanının inşasına başlıyor ve Rusya, Polonya ve Ukrayna’da gıda ürünleri ve tarım yatırımlarına yatırım yapıyor.

2005

Bunge, Almanya’nın Mannheim kentinde bir biyodizel ortak girişimi kurar ve buradaki mevcut tesisinin yanına bir biyodizel tesisi inşa etmeye başlar.

2005

Bunge, Çin’deki ilk soya fasulyesi kırma ve rafine etme tesisini Rizhao şehrinde işletmeye başladı.

2005

Bunge, Arjantin’deki Ramallo sanayi kompleksinde bir liman terminali açtı.

2005

Bunge Brezilya’da 100. yıl dönümünü kutluyor.

2006

Bunge, Paraguay’da gübre dağıtan, tahılı ticarileştiren, yağlı tohumları işleyen ve son zamanlarda bitkisel yağı ticarileştiren ofisler açtı.

2006

Bunge, İber Yarımadası’ndaki varlık tabanını yeniden yapılandırıyor. Eski üç soya fasulyesi işleme tesisi kapatıldı ve Bilbao ve Cartagena’da modern, verimli tesisler inşa edildi; bu tesisler, Barselona ve Lizbon’daki mevcut tesislerin yanı sıra, şirkete Avrupa’da önde gelen bir soya işleme ayak izi sağlıyor.

2006

Bunge, Çin’deki ikinci tesisi olan Nanjing’de soya fasulyesi kırma tesisini işletmeye başladı.

2006

Bunge, mısır bazlı etanol üretmek için ABD’deki Southwest Iowa Renewable Energy ile stratejik bir ortaklığa giriyor.

2006

Bunge, Brezilya’daki Soy Moratorium’un üyesi ve ABD’deki Field to Market’in kurucu üyesi oldu.

2007

Bunge, CO2 emisyonlarının azaltılması, su kullanımı ve atıkların bertaraf edilmesi için ilk küresel hedeflerini belirliyor.

2007

Bunge, Romanya’da tüketiciye yönelik bitkisel yağ markalarını piyasaya sürüyor.

2007

Bunge, Brezilya’nın Minas Gerais eyaletinde bulunan ilk şeker kamışı fabrikası olan Santa Juliana’yı satın aldı.

2007

Bunge, Arjantin’deki Ramallo sanayi kompleksinde gübrenin önemli bir bileşeni olan fosfatın üretimi için bir tesis inşa ediyor.

2007

Şirket bünyesinde küresel olarak tarımsal emtia ticaretini koordine eden bir grup olan Bunge Product Lines (BPL), Bunge Global Markets’ın yerini alan Bunge Global Agribusiness adlı yeni bir kuruluşa taşındı. Böylece BPL, küresel olarak optimize edilebilecek tarafsız bir bakış açısıyla organizasyon yapısındaki hem kökenlerden hem de varış noktalarından bağımsız hale gelir. Bunge Global Agribusiness’ın merkezi White Plains ve Cenevre’de bulunmaktadır; eski Bunge Global Markets’ın (Miami gibi) geri kalan ofisleri coğrafi olarak faaliyet gösteren şirketlerin bir parçası haline geldi.

2008

Bunge, önde gelen Alman tüketici margarinleri ve sosları üreticisi Walter Rau Lebensmittelwerke’yi satın aldı.

2008

Bunge, Vietnam’daki Phu My limanının %50 hissesini satın aldı.

2008

Bunge, yerel pazarda dağıtıma başlamak için Mısır’ın Kahire kentinde bir ofis açtı.

2009

Bunge, Fin şirketi Raisio’nun Avrupa’daki margarin işletmesini satın aldı.

2009

Bunge İtalya ofisleri Ravenna’ya taşındı.

2009

Bunge, un ve bitkisel yağ üretimine başlayarak yağlı tohum kırma tesisinin faaliyete geçmesiyle Arjantin’deki Ramallo endüstri kompleksindeki endüstriyel süreçlerini genişletiyor.

2010

Bunge, Brezilya’nın en büyük iki yerel etanol pazarı olan São Paulo ve Minas Gerais eyaletlerinin sınırında yer alan beş şeker kamışı fabrikasından (Moema, Itapagipe, Frutal, Ouroeste ve Guariroba) oluşan Moema Group’u satın alma işlemini tamamladı.

2010

Bunge, Fosfertil’deki payı da dahil olmak üzere Brezilya’daki Brezilya gübre besin varlıklarının Vale’ye satışını tamamladı.

2010

Bunge, Petrobras’ın Arjantin’deki gübre operasyonlarını satın alır ve Güney Koni bölgesinin önde gelen gübre şirketlerinden biri haline gelir.

2010

Bunge, ABD’de Pacific International Rice Mills’i (PIRMI) satın alarak ilk kez pirinç pazarına girdi.

2010

Bunge, Bunge Alimentos ve Bunge Fertilizantes’i Bunge Brasil’de birleştirerek Brezilya’daki faaliyetlerini birleştiriyor. Bunge, şeker kamışı fabrikası grubu Moema’yı satın aldı ve bu segmentteki konumunu güçlendirdi.

2011

Bunge, Brezilya’nın en geleneksel markalarından biri olan Etti’yi satın alarak Brezilya’da domates sosu segmentinde faaliyet göstermeye başladı.

2011

Bunge, Phu My, Vietnam’da bir soya fasulyesi kırma tesisi açtı.

2011

Bunge, Arjantin’de bir mısır işleme tesisi kurmaya başlamak için Aceitera General Deheza ile anlaşma yaptığını duyurdu. ProMaíz adı verilen tesis, sonuçta ulusal düzeyde etanol ve diğer mısır türevleri için en büyük üretim kapasitesine sahip olacak.

2011

Bunge, Nijerya, Senegal, Kenya, Tanzanya ve Güney Afrika dahil olmak üzere Sahra Altı Afrika destinasyonlarına buğday ve şeker dağıtmaya başlıyor.

2011

Bunge, aralarında Gagan, Dalda, Masterline ve Chambal markalarının da bulunduğu Hindistan’daki Amrit Banaspati’nin yenilebilir sıvı ve katı yağ işletmesini satın aldı.

2012

Bunge, Brezilya’da Bunge’nin Moema şeker kamışı fabrikasının bitişiğinde ticari ölçekte bir yenilenebilir yağlar üretim tesisi inşa etmek, sahip olmak ve işletmek için biyoteknoloji şirketi Solazyme (şimdi Corbion) ile bir ortak girişim kuruyor. Hammadde olarak şeker kamışı ile mikroalgleri kullanan Ortak Girişim, su ürünleri yemi pazarı için geliştirilen uzun zincirli omega-3 açısından zengin bir alg bileşeni olan AlgaPrime DHA’nın 2016’da piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere yenilikçi gıda ve yem bileşenleri üretmeye devam edecek.

2012

Bunge, gıda hizmeti segmentindeki müşterilerini içerik uygulamalarını geliştirmek için onlarla birlikte çalışarak ve eğitim sunarak desteklemek üzere tasarlanan ilk Bunge Akademisini Brezilya’da başlattı.

2012

Bunge, The Nature Conservancy ile sürdürülebilir tarımı teşvik etmek için beş yıllık, 4 milyon dolarlık bir ortaklık başlattı.

2012

Bunge’nin Japon ticaret şirketi ITOCHU ile ortak girişimi olan EGT, Kuzeybatı Pasifik’teki Columbia Nehri üzerinde yeni inşa edilen ABD ihracat asansöründen tahıl ve yağlı tohum ihracatına başlıyor. ABD’de 30 yıl içinde inşa edilen ilk ihraç asansörüdür.

2012

Bunge, yerel pazarlara hizmet vermek için Kenya’da bir ofis kurar.

2013

Bunge, Japonya’nın Tokyo kentinde bir pazarlama ofisi açtı.

2013

Bunge, Brezilya’daki ilk biyodizel ünitesinin açılışını Mato Grosso’da yaptı.

2013

Bunge, ekmek unu, fırınlanmış ürünler için hazır unlar, tortilla, pizza ve makarna için irmik üreten önde gelen Meksikalı buğday değirmencisi Grupo Altex’in buğday öğütme işini satın aldı. Altı değirmeni, markalı ürünleri ve inovasyon merkezi, Meksika’nın ana nüfus merkezlerine hizmet veriyor ve önemli un müşterilerine ülke çapında kapsama sağlamak için Bunge’nin mevcut buğday öğütme işletmesi Harinera La Espiga’yı tamamlıyor.

2013

Bunge, Brezilya’daki gübre harmanlama tesislerinin, markalarının ve depolarının Yara’ya satışını tamamladı.

2013

Bunge, Louis Dreyfus Commodities ve Aceitera General Deheza’nın ortak girişimi olan CAIASA, Paraguay’da faaliyete geçiyor. Ortak girişim, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki pazarlara hizmet verecek yeni bir soya fasulyesi kırma tesisi ve liman terminalini içeriyor.

2013

Bunge, Brezilya’da Moinho Vera Cruz adında bir buğday değirmeni satın aldı.

2014

Bunge, Pará’da bir liman kompleksi açarak Brezilya’da tahıl ihracatı için kuzeyden bir rota geliştiriyor ve Tapajós aracılığıyla daha verimli ve çevre dostu kargo taşımacılığı sağlamak için Amaggi (dünyanın en büyük özel soya fasulyesi üreticisi) ile bir ortak girişim kuruyor. Amazonas su yolu.

2014

Bunge, Bunbury’de bir ihracat tahıl limanı terminali açarak Batı Avustralyalı çiftçilere neredeyse 30 yıldır ilk kez küresel pazar erişimi sağlıyor.

2014

Bunge, Asociación de Cooperativas Arjantins (bir tarım kooperatifi) ile ortak girişim halinde gübre şirketi TFA’yı kurar ve Arjantin’deki Mosaic Company’nin varlıklarını satın alır. Mosaic Company, konsantre fosfat ve potas bitki besin maddeleri üretmekte ve pazarlamaktadır.

2015

Bunge, Güney Amerika’nın en büyük buğday değirmenlerinden biri olan Brezilya’nın Santos kentindeki Moinho Pacifico buğday değirmenini satın aldı.

2015

Bunge, Brezilya’da tarımsal işletme sektöründeki en sürdürülebilir şirket olmasının yanı sıra, ülkenin önde gelen iş dergisi Exame tarafından ülkedeki tüm sektörlerdeki tüm şirketler arasında en sürdürülebilir şirket seçildi.

2015

Bunge, Suudi Tarım ve Hayvancılık Yatırım Şirketi (SALIC) ile G3 adında bir ortak girişim kuruyor ve Kanada’daki Kanada Buğday Kurulu’nun çoğunluk hissesini satın alıyor. İşlem, Kanada Buğday Kurulu’nun batıdaki tahıl varlıklarını Bunge’nin doğudaki tahıl varlıklarıyla birleştiriyor, Bunge’nin tahıl ayak izinin coğrafi dengesini iyileştiriyor ve Kanadalı yetiştiricilere daha fazla pazar erişimi sağlıyor.

2015

Bunge, B2B müşterileri için ekspeller preslenmiş ve GDO’suz petrol ürünleri tedarikçisi olan ABD’deki Whole Harvest Foods’u satın aldı.

2015

Bunge, küresel bir ormansızlaşmayı önleme politikası başlatır ve sürdürülebilirlik konusunda bir Yönetim Kurulu komitesi oluşturur.

2015

Saipol ile uzun vadeli bir ortak girişimin ardından Bunge, İtalya’daki bir biyodizel tesisi olan Novaol’u satın alır.

2015

Bunge, yerel pazarlara hizmet vermek için Güney Afrika’da bir ofis kurar.

2016

Bunge, Vietnam’da Wilmar ve Green Feed ile bir ortak girişim kurarak Bunge’nin yukarı yöndeki kırma yeteneklerini Wilmar’ın aşağı yöndeki petrol rafinerisi ve tüketici ürünleri işine ve Green Feed’in yem değirmenciliği ve pazarlama faaliyetlerine bağladı.

2016

Bunge, Asya-Pasifik bölgesinde yumuşak tohum ve hindistancevizi yağlarının dağıtımı için OFI ile dağıtım anlaşmaları imzaladı.

2016

Bunge ve Amaggi, kuzey Brezilya’daki tahıl ihracat faaliyetlerinin ortak yönetimini kolaylaştırarak ortaklıklarını genişletiyor.

2016

Bunge ve Amaggi, kuzey Brezilya’daki tahıl ihracat faaliyetlerinin ortak yönetimini kolaylaştırarak ortaklıklarını genişletiyor.

2016

Bunge, Güney Amerika’nın en modern buğday değirmeni olan Rio de Janeiro’daki yeni Fluminense Değirmeni’nde faaliyete geçiyor.

2016

Bunge, Avrupa’da gıda servisi ve gıda işleyicileri için katma değerli sıvı ve katı yağların lider tedarikçisi olan Almanya’daki Walter Rau Neusser’in çoğunluk hissesini satın aldı.

2016

Bunge, Ukrayna’daki Endüstriyel Aktarma Kompleksinin açılışını Karadeniz’in liman kenti Nikolayev’de yapıyor. Tesis, Avrupa, Orta Doğu ve Hindistan’daki müşterilere hizmet vermek üzere tarım ürünlerinin yanı sıra emtia ihracatını artırmak amacıyla geliştirildi.

2017

Bunge, Bahri Dry Bulk (Suudi Arabistan Krallığı’nın ulusal nakliye kolu) ile bir ortak girişim kurarak Orta Doğu’ya giren ve çıkan kuru yük ithalat ve ihracat akışları için lider bir okyanus taşımacılığı tedarikçisi oluşturuyor.

2017

Bunge, Hollanda’nın Amsterdam Limanı’nda özel bir soya fasulyesi hattı ve soya fasulyesi/kolza tohumu geçiş hattı bulunan bir çoklu kırma ve yağlı tohum rafine etme tesisini ve Fransa’nın Brest Limanı’nda bir soya fasulyesi ve kolza tohumu kırma tesisini satın aldı.

2017

Bunge, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen yemeklik yağlar pazarlarından biri olan Türkiye’nin lider zeytin ve tohum yağı üreticisi Ana Gıda’yı satın aldı.

2017

Bunge, Alman fırıncılık pazarının hem endüstriyel hem de üretimkar yollarına yönelik lider sıvı ve katı yağ tedarikçisi olan Lindemann’ı satın alıyor.

2017

Bunge, yenilebilir yağların üretimi ve paketlenmesinde uzmanlaşmış bir aile şirketi olan Arjantin’deki Aceitera Martínez’i satın aldı. Son teknoloji ve üç paketleme hattıyla donatılmış tesislerin kurulu kapasitesi aylık yaklaşık 20.000 tondur.

2017

Bunge, şekerleme, fırıncılık ve bebek beslenmesi uygulamalarında güçlü, yarı özel ve özel B2B palmiye ve tropikal yağlar pazarında lider olan IOI Loders Croklaan’ın yüzde 70 hissesini satın almayı kabul etti. İşlem tamamlandığında, Bunge’nin katma değerli yeteneklerini, erişimini ve ölçeğini genişleterek Bunge’yi B2B yenilebilir yağlarda küresel bir lider haline getirecek.

2017

Bunge’nin G3 ortak girişimi, Vancouver, British Columbia, Kanada’da, 1960’lardan bu yana limanda inşa edilen ilk tahıl terminali olan bir ihracat terminalinin inşaatına başlıyor.

2017

Bunge, The Nature Conservancy ve şirketler, STK’lar ve devlet kurumlarından oluşan bir koalisyon, Güney Amerika’da soya üretiminin sürdürülebilir şekilde genişletilmesini kolaylaştıran bir karar destek aracı olan Agroideal.org’u başlattı.

2018

Bunge iki yüzüncü yılını kutluyor.